A birodalmak kora

Hobsbawm, Eric

A világhírű brit történész megelőző köteteihez illeszkedve a „hosszú 19. század”, azaz a francia forradalom és az első világháború közötti évtizedek történetét mondja el. De nem szabad valamiféle száraz és unalmas enciklopédikus köztörténetre, vagy eseménytörténetre gondolni! Hobsbawm saját olvasatában, több évtizedes tapasztalat birtokában beszéli el laikusoknak és szakembereknek, hogy miért és mit, milyen társadalmi, politikai, gazdasági és kulturális folyamatokat tart fontosnak a „békeévekből”, az 1870-es évek közepétől a Nagy Háború kirobbanásáig tartó időszakból. Arra keresi a választ, mennyiben előképe ez a kor a 20. századnak, s hogyan kapcsolódik jelenünkhöz.

A nacionalizmus mint eszmerendszer a század végén már nem azonos azzal a progresszív és liberális ideológiával, amit az egykori forradalmárok tűztek zászlajukra. S ami talán a leginkább aláaknázza a civilizált világ kényes egyensúlyát: a 19. század meghatározó osztálya, a polgárság súlyos identitásválsággal, tekintély- és presztízsvesztéssel küzd.

A könyv mindazoknak hasznos olvasmány, akik a kronológián túlmenően újra akarják gondolni annak a korszaknak a történetét, amelynek „köpönyegéből” előbújt a bennünket körülvevő világ.

Pannonica Kiadó,  Budapest, 2004.
382 oldal
3990 Ft
ISBN: 963-9252-92-1
A kötet a Habsburg Történeti Intézet támogatásával jelent meg.

 

További könyveink